Rysunek, Malarstwo, Rzeźba, Studium PostaciNa skróty:

 

Czy te zajęcia są dla Ciebie?


Jeśli tylko masz ochotę spróbować, to na pewno TAK.

Oto krótkie odpowiedzi na powtarzające się pytania:

 • tak, nadajesz się:) wystarczy, że czujesz potrzebę, chęć, ochotę, i masz trochę cierpliwości
 • tak, uczymy od zera - nic nie musisz umieć, żeby spróbować
 • nie, nie jest wymagany "talent" - umiejętności, których uczymy, może opanować każdy, kto potrafił nauczyć się pisać odręcznie
 • nie, to nie są zajęcia wyłącznie dla młodych - możesz uczyć się w każdym wieku, a nasza "szkoła" niewiele ma wspólnego ze szkolną ławką znaną z systemowej edukacji; przeciętny wiek w naszych grupach dla dorosłych (>16 lat) kształtuje się gdzieś pomiędzy 20 a 40 lat, są też osoby młodsze i starsze, a różnica wieku nikomu nie przeszkadza
 • można zacząć w dowolnym momencie, ponieważ każdego uczymy indywidualnie - to w zasadzie nie są zajęcia grupowe, tylko indywidualna praca z każdym uczestnikiem, dlatego nasze grupy nie mają określonego poziomu zaawansowania - w tych samych są zarówno początkujący, jak i wieloletni uczestnicy, tworząc mieszankę niezwykle inspirującą siebie nawzajem; łączy ich jedno: pasja do sztuk plastycznych
 • ile będzie trwać nauka? nie wiemy - to zależy, ile chcesz się nauczyć:) niektórzy są z nami przez jeden sezon, ale wielu zostaje tu na lata - mamy dużo do zaoferowania:)
 • przerwać naukę możesz w dowolnym momencie - pamiętaj tylko o zachowaniu miesięcznego wypowiedzenia
 • cel nauki zależy od Ciebie: możesz rozwijać się dla siebie, przygotowywać do egzaminu na studia artystyczne, rozwijać zawodowo lub budować sobie perspektywę zmiany pracy na twórczą (np. tatuaż, grafika, ilustracja)
 • od niemal 20 lat uczymy właśnie takie osoby, jak Ty - to one stworzyły większość prac, które możesz zobaczyć w naszych galeriach
 • o naszym podejściu więcej dowiedzieć się możesz w sekcji Jak uczymy? 
 • opis zajęć i przykładowe prace znajdziesz poniżej

 

 

ZAPISY

Na zajęcia zapisać się można w dowolnym miesiącu. Wiąże się to z umową i rezerwacją miejsca w grupie na stałe - do końca sezonu (wrzesień-czerwiec). Można zrezygnować wcześniej - obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia, zgodnie z regulaminem Pracowni:

REGULAMIN Fenomenarium 2023/24 (PDF)

Miesięczna opłata jest stała, niezależnie od liczby zajęć w miesiącu - należy ją rozumieć jako opłatę za miejsce w wybranej grupie przez miesiąc kalendarzowy, bez względu na obecność. Zajęcia odbywają się według poniższego kalendarza. Nie ma możliwości odrabiania zajęć w innej grupie, niewykorzystane zajęcia nie przechodzą na kolejny miesiąc, a opuszczanie zajęć nie uprawnia do zwrotu opłaty. Opłatę należy wnosić do 10 dnia danego miesiąca.

Bardziej elastyczny jest tryb pojedynczych zajęć bez stałej rezerwacji miejsca w grupie (a więc bez obowiązku wypowiedzenia) - płaci się tylko za konkretne zajęcia, ale ich cena jest wyższa oraz mogą nie być dostępne, jeśli wszystkie miejsca w grupie zostaną zajęte przez uczestników w trybie opłaty miesięcznej.

Na życzenie można otrzymać fakturę zwolnioną z VAT. Istnieje możliwość zakupu voucheru i podarowania komuś zajęć w prezencie.

RYSUNEK, MALARSTWO, RZEŹBA   (grupy mieszane) MIESIĄC POJEDYNCZE
ZAJĘCIA
Czwartki gr I 10:00-14:00 (grupa 16-99 lat, dla początkujących i zaawansowanych) 440 pln 150 pln
Czwartki gr II 16:30-20:30 (grupa 16-99 lat, dla początkujących i zaawansowanych) 440 pln 150 pln
Piątki gr I 10:00-14:00 (grupa 16-99 lat, dla początkujących i zaawansowanych; tylko rysunek/malarstwo, bez rzeźby) 440 pln 150 pln
Soboty gr I 10:00-13:30 (grupa 16-99 lat, dla początkujących i zaawansowanych) 410 pln  140 pln
Soboty gr II 14:00-17:30 (grupa 16-99 lat, dla początkujących i zaawansowanych) 410 pln 140 pln
STUDIUM POSTACI   (rysowanie lub malowanie modela z natury) MIESIĄC POJEDYNCZE
ZAJĘCIA
Piątki gr II 16:30-20:30 (grupa 16-99 lat, dla początkujących i zaawansowanych) 450 pln 150 pln
ZNIŻKI DLA WYTRWAŁYCH   w podziękowaniu dla tych, którzy się u nas naprawdę zadomowili    
uczestnictwo przez 2 lata i dłużej  (powyżej 24 pełnych miesięcy zajęć) zniżka 10%
uczestnictwo przez 4 lata i dłużej  (powyżej 48 pełnych miesięcy zajęć) zniżka 15%
INDYWIDUALNE KONSULTACJE
1h sam na sam z Katarzyną Wołodkiewicz-Przyborowską w jej prywatnej pracowni lub on-line - ekskluzywne konsultacje w zakresie malarstwa/rysunku dla osób zaawansowanych, w godzinach ustalanych indywidualnie, poza godzinami zajęć grupowych stacjonarnie 250 pln/h
on-line 220 pln/h

 

Zajęcia odbywają się według poniższego kalendarza - w niektórych miesiącach będzie ich mniej np. ze względu na święta, w innych więcej - 5 w miesiącu (uwaga: w niektóre święta pracujemy, a niektóre dni okołoświąteczne są wolne). 

Zajęcia w wakacje (lipiec-sierpień) zaplanowane będą osobno.

  

Kalendarz Fenomenarium 2023 24

 

Jak się zapisać?

1.  SKONTAKTUJ SIĘ   z nami i zapytaj o miejsce w wybranej grupie.

2.  ZAPISZ SIĘ   korzystając z formularza zapisów.

 

 

Co jest potrzebne na zajęciach?

Na początku ołówki (B-6B), gumka zwykła (np. Factis) oraz chlebowa (dobra jest Faber Castell, natomiast nie polecamy gumek firmy Kooh-I-Noor). W cenę zajęć wliczony jest papier (100x70 cm,gramatura 250 g/m3, oraz mniejsze formaty aż do A4). Rzeczy nie trzeba nosić ze sobą, w pracowni można trzymać prace, farby, pędzle itd.

Później potrzebne będą materiały do malowania lub więcej narzędzi do rysunku, spis znajdziesz tutaj:

MATERIAŁY DO MALARSTWA (spis farb, pędzli itd.)

 

 

Jak wyglądają zajęcia?

 

Podstawy rysunku z natury

Naukę zwykle zaczynamy od podstaw realistycznego rysunku z natury OD ZERA (naprawdę nic nie musisz umieć, żeby zacząć się uczyć): kompozycja, konstrukcja, sposoby mierzenia proporcji, elementy perspektywy, światłocień oraz metody korekty błędów. Wszystko to stanowi również podstawę malarstwa i rzeźby, jest to uniwersalny warsztat artysty. W czasie kursu powstają przede wszystkim 2 duże rysunki – dzbanki (50x70 cm) i lalka (100x70 cm), które są pretekstem do ćwiczenia tych zagadnień. Poniżej kilka przykładowych prac uczniów (większość z nich zaczynała od zera, czyli to jedne z ich pierwszych 3 prac przy sztaludze w życiu!)  

Każdy może się tego nauczyć:) Więcej przykładów w galerii lalek.

Jeśli jednak uważasz, że podstawy masz już za sobą, dostosujemy się do Twojego poziomu i zaczniemy od czegoś innego.

Podstawy malarstwa

Podstawy malarstwa opierają się na podstawach rysunku, po których przechodzimy do prostych ćwiczeń w zakresie mieszania barw podstawowych, poznawania koła barw i relacji kolorów dopełniających. Oswajamy się z pracą pędzlami i zachowaniem farb. Potem na przykładzie martwych natur uczymy się uważnej obserwacji kolorów i ich wzajemnego oddziaływania: temperatura, odcień, nasycenie, krycie itd. Pracujemy na formatach 50x70 i 100x70 cm.

A kiedy ukończysz podstawy, co dalej?

Malarstwo

Dalszy etap to pogłębianie obserwacji, eksperymenty z kompozycją, doskonalenie pracy pędzla, różne zadania malarskie na przykładzie martwych natur, różnicowanie planów i faktur, budowanie przestrzeni w obrazie, różne narzędzia i efekty malarskie, artystyczna interpretacja. 

Zapraszamy do galerii malarstwa uczniów.  

Rysunek

Po zrealizowaniu programu podstawowego możemy zabrać się np. za: różnicowanie faktur (szkło, metal, drewno, ceramika, materiał itd.), studium draperii, rodzaje oświetlenia, rysunek konstrukcyjny z perspektywą geometryczną (krzesło, młynek do kawy itd.), autoportret, artystyczna interpretacja, różne rodzaje kompozycji, rozwijanie świadomości plastycznej, rozwiązania graficzne, techniki mieszane.  

Więcej prac w galerii rysunku uczniów. 

Studium postaci - rysowanie lub malowanie pozującej modelki/modela 

Rysunek postaci z natury – każdy rysunek powstaje podczas pojedynczych, 4-godzinnych zajęć z pozującym modelem, co tydzień w innej pozycji, zwykle w akcie lub półakcie. To jedno z najlepszych zadań rysunkowych – wymagające, ćwiczące rękę, oko i tempo. Zaczynamy od podstaw: szybkie szkice, kompozycja, konstrukcja i proporcje, ruch, anatomia, wstęp do światłocienia.

W kolejnym etapie zgłębiamy dalej konstrukcję, anatomię i światłocień, eksperymentując jednocześnie z graficznym rozwiązaniem rysunku oraz innymi technikami rysowania.

Zapraszamy do galerii studium postaci uczniów.

Rzeźba

W ramach tych grup zdarza nam się również uczyć rzeźby, głównie modelowania w glinie i plastelinie, w skali do 50 cm. Uczestnicy interesują się rzeźbieniem z różnych powodów: jedni przygotowują się na studia na kierunkach Rzeźba na ASP lub Techniki dentystyczne na uniwersytetach medycznych; inni pracują jako graficy 3D i modelerzy, więc doskonalą warsztat, ćwiczą oko i rozwijają wiedzę o anatomii, budowaniu bryły, kompozycji przestrzennej; jeszcze inni zupełnie hobbystycznie traktują rzeźbienie jako pasję.

Niedługo pojawi się tu galeria zdjęć - gdy tylko zbierzemy je i przygotujemy:)

Plenery artystyczne

Na koniec sezonu zaprosimy Cię także na plener malarski na jakimś odludziu....

 

 

Wciąż się wahasz?

Może zobacz, co się u nas dzieje aktualnie:

 

 

ZAPRASZAMY:)

 

SKONTAKTUJ SIĘ   ZAPISZ SIĘ

OSTATNIO W PRACOWNI

 

Kontakt

tel. 506 135 804

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regulamin (PDF)

Polityka prywatności (PDF)