Kurs Ilustracji Dark Fantasy
Na skróty:
- prowadzący
- harmonogram kursu 2024/25
- zapisy, cena, terminy
- KALENDARZ ZAJĘĆ
- niezbędny sprzęt i oprogramowanie
Kurs Ilustracji Dark Fantasy (ON-LINE) z Darkiem Kieliszkiem, znakomitym ilustratorem specjalizującym się w tym gatunku.
W zakresie kursu jest wnikliwa analiza gatunku, prezentacja i ćwiczenie całego wachlarza metod i technik używanych przez Darka w jego pracy twórczej oraz stworzenie ilustracji wykorzystujących uzyskaną świadomość i poznane techniki, a wszystko to przyprawione całym mnóstwem przykładów i inspiracji. Nacisk rozkłada się pomiędzy doskonalenie warsztatu rysunkowo-malarskiego oraz budowanie zrozumienia procesu kreaowania ilustracji: generowanie pomysłów, kompozycja obrazu, design w ilustracji, dobieranie środków wyrazu, wydźwięk emocjonalny, kreowanie atmosfery, efekty końcowe/vfx.
Poniżej przykładowe materiały z wykładów, które zawierają głównie efekty demonstracji tworzonych na żywo przez Darka w czasie zajęć oraz przykłady jego prac ilustrujących omawiane zagadnienia. To wybór spośród licznych plansz, które Darek przygotował w czasie poprzedniego sezonu kursu.
Kurs przeznaczony jest dla osób średniozaawansowanych, chcących doskonalić swój warsztat ilustratorski w takim właśnie klimacie - od uczestnika nie wymagamy wysokiego poziomu umiejętności na wstępie, ale trzeba w stopniu podstawowym posługiwać się tabletem i Photoshopem (lub alternatywnym programem) oraz mieć przynajmniej podstawowe umiejętności rysunkowe, najlepiej w zakresie postaci.
Kurs prowadzony jest wyłącznie w trybie ON-LINE. Ekran prowadzącego jest udostępniany razem z transmisją głosu przez platformę Discord - prowadzone są wykłady, pokazy, prezentacje i ćwiczenia, każdy z uczestników otrzymuje indywidualne korekty i overpainty. Uczestnik musi dysponować tabletem graficznym oraz oprogramowaniem (preferowany Adobe Photoshop, ale alternatywy również możliwe - np. darmowa Krita), a także dobrym łączem i mikrofonem (kamerka nie jest konieczna). Aby w pełni wykorzystać potencjał kursu, nie wystarczy praca na zajęciach - należy realizować prace domowe i je konsultować. Można wprawdzie oglądać zajęcia jak tutoriale i uczyć się na cudzych błędach podczas omawiania prac innych uczestników (nie wyrzucamy z zajęć za brak prac domowych;)), ale trzeba mieć świadomość, że jest to podejście dalekie od optymalnego. Największa wartość kursu to właśnie możliwość konsultowania swoich prac z doświadczonym prowadzącym, "pożyczania" jego wytrenowanego oka.
Ukończenie kursu poświadczone zostanie elektronicznym certyfikatem - pod warunkiem zrealizowania głównych prac przewidzianych programem oraz przesłania nam zebranych efektów końcowych (finalne prace + szkice, ćwiczenia, projekty).
PROWADZĄCY
Freelance illustrator & concept artist, specjalizuje się głównie w ilustracjach utrzymanych w stylistyce Dark Fantasy. Jego doświadczenie obejmuje pracę przy ilustrowaniu gier RPG, takich jak Pathfinder, gier karcianych, gier planszowych, okładek albumów, a także projektowaniu figurek.
Uczestnik Kursu Concept Artu i Ilustracji w Fenomenarium (2017-18, poz. zaawansowany, 1,5 sezonu pod okiem Konrada Czernika), w 2023 r. powrócił w roli prowadzącego Kursu Concept Artu i Ilustracji na poziomie podstawowym (grupa 2), bloku kursu zaawansowanego Projektowanie broni do gry oraz autorskiego Kursu Ilustracji Dark Fantasy.
www.instagram.com/dariuszkieliszek
www.artstation.com/dariuszkieliszek
SEZON #2 : HARMONOGRAM KURSU 2024/25
TERMIN I: wrzesień - grudzień 2024
BLOK #1 Metody pracy przy tworzeniu ilustracji (wrzesień-październik) (uwaga: do 22.10)
- omówienie zakresu kursu, charakterystyka stylistyki dark fantasy, przykłady
- różnice między concept artem a ilustracją
- metody pracy w programie Adobe Photoshop, omówienie przydatnych narzędzi, workflow
- ćwiczenia rysunkowe, budowanie biblioteki wizualnej
- generowanie pomysłów, stosowanie swojej wiedzy
- dobór referencji, inspiracji i środków wizualnych
- wykorzystanie studium do ilustracji czy conceptu
- postawy kompozycji na przykładzie kadrów filmowych, ćwiczenia ze szkicowania kompozycji
- szkice kompozycyjne thumbnail/lineart, praca z walorem
- fotomanipulacja, photobash, stamp tool, mixer brush, szkicowanie z użyciem lassa, maski
- speedpainting - techniki, metody, ćwiczenia
BLOK #2 Tworzenie ilustracji w stylu Dark Fantasy (listopad-grudzień) (uwaga: od 29.10)
- elementy teorii koloru, ćwiczenia w zakresie koloru/światła/materiałów
- kolorowanie czarno-białej pracy a praca od początku w kolorze
- techniki digital paintingu i lineartu naśladujące tradycyjne media
- budowanie atmosfery, dobór kolorystyki
- design w ilustracji
- efekty końcowe/vfx, sposoby dopracowania ilustracji i sugerowania detalu
- zastosowanie poznanych metod i technik do stworzenia docelowych ilustracji z motywem postaci/stworzenia w stylu Dark Fantasy - przejście całego procesu pod okiem prowadzącego od początku do końca, z feedbackiem, korektami i omawianiem poszczególnych prac
- efektem końcowym bloku jest ilustracja (lub zestaw ilustracji) doprowadzona do poziomu odpowiedniego dla prezentacji w portfolio uczestnika
TERMIN II: styczeń - kwiecień 2025
BLOK #1 Metody pracy przy tworzeniu ilustracji (styczeń-luty)
- program taki sam jak w terminie I
BLOK #2 Tworzenie ilustracji w stylu Dark Fantasy (marzec-kwiecień)
ZAPISY
Kurs trwa 4 miesiące i składa się z dwóch bloków 2-miesięcznych - każdy blok to 8 zajęć na przestrzeni ok 2 miesięcy. Zapisanie się na kurs wiąże się z umową i rezerwacją miejsca w grupie na całe 4 miesiące, zgodnie z regulaminem kursu. Można zrezygnować wcześniej, z końcem pierwszego bloku, pod warunkiem zachowania miesięcznego wypowiedzenia. Nie ma możliwości rezygnacji z drugiego miesiąca rozpoczętego bloku, a rezygnację należy zgłosić mailowo najpóźniej 10-tego dnia drugiego miesiąca kursu, w sposób opisany w regulaminie. Zgłoszenie późniejsze (w szczególności na ostatnich zajęciach pierwszego bloku lub później) nie daje możliwości rezygnacji przed zakończeniem kursu.
REGULAMIN Fenomenarium (Concept Art i Ilustracja) 2024/25 (PDF)
KURS ILUSTRACJI DARK FANTASY | OPŁATA MIESIĘCZNA |
Wtorki 17:00-21:00, poziom średniozaawansowany, tryb on-line, grupa od 16 lat | 590 pln (479,67 pln + 23%VAT) |
Opłata miesięczna jest stała - zawsze pokrywa 4 zajęcia, niezależnie od ich liczby w miesiącu (np. w październiku zajęć jest 5, a w grudniu 3, ale opłata za te miesiące jest taka sama). Zajęcia odbywają się według poniższego kalendarza - zwykle 4x w miesiącu we wtorki, z następującymi wyjątkami:
- zajęcia 10.09 są przesunięte na środę 11.09, ponieważ nasi prowadzący uczestniczą w najważniejszym festiwalu branżowym, Promised Land Art Festival w Łodzi, odbywającym się w dniach 8-10.09.2024 r.;
- w październiku jest 5 wtorków, dlatego blok #1 kończy się 22.10, a blok #2 zaczyna się 29.10; opłata za październik obejmuje 4 zajęcia bloku #1, natomiast ostatni wtorek mieści się w opłatach za blok #2 (listopad/grudzień); dzięki temu w blokach #1 i #2 jest równo po 8 zajęć.
Nie ma możliwości odrabiania zajęć w innej grupie, niewykorzystane zajęcia nie przechodzą na kolejny miesiąc, a opuszczanie zajęć nie uprawnia do zwrotu opłaty. Opłatę należy wnosić do 10 dnia danego miesiąca.
Co jest potrzebne do udziału w kursie?
Uczestnik powinien:
- dysponować oprogramowaniem graficznym (preferowany Adobe Photoshop w dowolnej wersji; możliwe jest też inne oprogramowanie, np. bezpłatna Krita, Procreate itd., z zastrzeżeniem, że prowadzący może tłumaczyć niektóre zagadnienia w środowisku Photoshopa, a niektóre techniki mogą nie być możliwe w innym oprogramowaniu; w niektórych momentach kursu mogą być proponowane dodatkowe, opcjonalne, darmowe programy);
- dysponować sprzętem spełniającym minimalne wymagania tego oprogramowania (preferowany komputer + tablet graficzny; możliwy również iPad + Pencil lub podobny sprzęt)
- dysponować dobrym łączem internetowym i mikrofonem (kamerka nie jest konieczna)
- założyć bezpłatne konto na platformie Discord (akceptując przy tym warunki korzystania z usługi)
- mieć opanowane podstawy rysunku (najlepiej w zakresie postaci) oraz podstawową umiejętność pracy na tablecie graficznym - prosimy o przesyłanie próbek prac potwierdzających te umiejętności
UWAGA: zakazane jest nagrywanie i udostępnianie zajęć ON-LINE oraz połączenie z platformą kursu za pomocą kilku kont jednocześnie.
FAQ: Nie potrafię ocenić swojego poziomu - jak określić, czy wybrać poziom podstawowy, średni czy zaawansowany?
Zadaj nam to pytanie mailem, prześlij link do portfolio (np. artstation, instagram) albo katalogu on-line z kilkoma reprezentatywnymi pracami (gdrive, onedrive itd). Prosimy nie przesyłać prac jako załączników do maila - tylko jako link.
Jak się zapisać?
1. ZAPISZ SIĘ korzystając z formularza zapisów
2. Skontaktujemy się z Tobą w możliwie najkrótszym czasie, żeby potwierdzić miejsce w wybranej grupie.