Kurs Concept Artu i Ilustracji - poziom podstawowy

Kurs Concept Artu i Ilustracji - poziom podstawowy


Podstawy Concept Artu i Ilustracji 

 

Na skróty:

 

To już 10-ty SEZON Kursu Podstaw! :)


Organizujemy go nieprzerwanie od 2015 r. a udział wzięło w nim ponad 300 osób. Zaczynaliśmy stacjonarnie we Wrocławiu, teraz działamy ON-LINE i uczymy osoby z całej Polski (nie brakuje również uczestników łączących się spoza PL, choć wszystkie kursy są na razie w języku polskim).

Kurs Podstaw Concept Artu i Ilustracji przeznaczony jest dla początkujących, nie jest wymagane żadne doświadczenie w rysowaniu tradycyjnym ani cyfrowym. Program to nauka najważniejszych umiejętności potrzebnych rysownikowi koncepcyjnemu i ilustratorowi, od zera: podstaw rysowania obiektów, przestrzeni, wnętrz i postaci w perspektywie, malowania cyfrowego (walor, kolor, tekstura, materiały i efekty atmosferyczne) oraz projektowania konceptu postaci.

Mamy obecnie dwie równoległe grupy prowadzone w tym samym terminie (każda przez innego prowadzącego), całkowicie w trybie ON-LINE. Forma kursu to teoria + praktyka: wykłady i pokazy, zadania do realizowania na zajęciach i "w domu", indywidualny kontakt z prowadzącymi, feedback i overpainty dla każdego uczestnika. Aby w pełni wykorzystać potencjał kursu, nie wystarczy praca na zajęciach - należy realizować prace domowe i je konsultować. Można wprawdzie oglądać zajęcia jak tutoriale i uczyć się na cudzych błędach podczas omawiania prac innych uczestników (nie wyrzucamy z zajęć za brak prac domowych;)), ale trzeba mieć świadomość, że jest to podejście dalekie od optymalnego. Największa wartość kursu to właśnie możliwość konsultowania swoich prac z doświadczonymi prowadzącymi, "pożyczania" ich wytrenowanego oka.

Ukończenie kursu poświadczone zostanie elektronicznym certyfikatem - pod warunkiem udziału w co najmniej 4 blokach kursu, zrealizowania głównych prac w poszczególnych blokach tematycznych oraz przesłania nam zebranych efektów końcowych (finalne prace + szkice, ćwiczenia, projekty).

 

 

PROWADZĄCY

 

Jakub WitowskiJakub Witowski - obecnie concept artist11bit Studios, wcześniej storyboardzista i artysta koncepcyjny w firmie Techland. Absolwent Architektury na Politechnice Wrocławskiej.

Od 2015 r. nieprzerwanie prowadzi w Fenomenarium Kursy Concept Artu i Ilustracji na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym.

www.artstation.com/artist/kuba
www.facebook.com/kuba.witowski  

 

  

 

Darek KieliszekDariusz Kieliszek - freelance illustrator & concept artist, specjalizuje się głównie w ilustracjach utrzymanych w stylistyce Dark Fantasy. Jego doświadczenie obejmuje pracę przy ilustrowaniu gier RPG, takich jak Pathfinder, gier karcianych, gier planszowych, okładek albumów, a także projektowaniu figurek.

Uczestnik Kursu Concept Artu i Ilustracji w Fenomenarium (2017-18, poz. zaawansowany, 1,5 sezonu pod okiem Konrada Czernika), w 2023 r. powrócił w roli prowadzącego Kursu Concept Artu i Ilustracji na poziomie podstawowym (grupa 2), bloku kursu zaawansowanego Projektowanie broni do gry oraz autorskiego Kursu Ilustracji Dark Fantasy. 

www.instagram.com/dariuszkieliszek
www.artstation.com/dariuszkieliszek 

 

 

SEZON #10 : HARMONOGRAM KURSU 2024/25

W tym sezonie kurs odbywa się całkowicie w trybie ON-LINE

BLOK #1 Perspektywa - konstrukcja linearna (wrzesień-październik)

 • podstawy pracy w programie Photoshop
 • skalowanie postaci w perspektywie
 • perspektywa jedno-, dwu- i trójzbiegowa
 • rysowanie prostych brył
 • rysowanie wnętrza w perspektywie
 • tworzenie złudzenia przestrzenności
 • schody, płaszczyzny skośne

BLOK #2 Walor i cienie, podstawy digital paintingu (listopad-grudzień)

 • cień własny i rzucony prostych brył
 • rodzaje światła - rozproszone, kierunkowe, odbite itd.
 • rysowanie prostej kompozycji z brył
 • szersze omówienie narzędzi programu Photoshop
 • optymalizacja pracy z programem i tabletem
 • tworzenie pędzli
 • różne techniki malowania cyfrowego

BLOK #3 Digital painting - kolor i tekstura (styczeń-luty)

 • czym jest kolor? o naturze światła
 • sposoby nakładania koloru w programie Photoshop
 • odbicie i refrakcja
 • światło i materiały

BLOK #4 Ilustracja - przestrzeń, wnętrze (marzec-kwiecień)

 • malowanie zieleni i wody
 • zjawiska atmosferyczne
 • perspektywa powietrzna
 • ilustrowanie różnych pór dnia, pór roku i oświetlenia
 • światło we wnętrzu

BLOK #5 Postać - proporcje, anatomia, ruch (maj-czerwiec)

 • szybkie szkice (kroczki)
 • upraszczanie bryły postaci
 • punkty orientacyjne na ciele
 • proporcje i kanony postaci
 • podstawowe mięśnie
 • anatomia twarzy i dłoni

BLOK #6 Concept postaci (lipiec)

 • praca z sylwetkami
 • projektowanie linearne
 • kolor i wariacje kolorystyczne
 • korzystanie ze zdjęć i tekstur

 

 

ZAPISY

Kurs podzielony jest na bloki: pięć 2-miesięcznych (każdy taki blok to 8 zajęć na przestrzeni ok 2 miesięcy) i ostatni 1-miesięczny (4 zajęcia). Bloki stanowią logiczną całość, niektóre są bezpośrednią kontynuacją poprzednich, dlatego najlepiej zacząć kurs od września, ale istnieje także możliwość późniejszego dołączenia do grupy, jeśli nadrobi się pominięty materiał we własnym zakresie. 

Grupy 1 i 2 odpowiadają sobie zakresem materiału, różni je osoba prowadząca. Podczas zapisów można określić preferowanego prowadzącego - uwzględnimy to w miarę możliwości, jednak nie jest to gwarantowane - będziemy przede wszystkim dążyć do wyrównywania liczby uczestników w grupach, aby w obu zapewnić podobny komfort i poziom zajęć.

Zapisanie się na kurs wiąże się z umową i rezerwacją miejsca w grupie na stałe, do końca sezonu (wrzesień-lipiec), zgodnie z regulaminem kursu. Można zrezygnować wcześniej, z końcem bieżącego bloku, pod warunkiem zachowania miesięcznego wypowiedzeniaNie ma możliwości rezygnacji z drugiego miesiąca rozpoczętego bloku, a rezygnację należy zgłosić mailowo najpóźniej 10-tego dnia drugiego miesiąca danego bloku, w sposób opisany w regulaminie. Zgłoszenie późniejsze (w szczególności na ostatnich zajęciach danego bloku lub później) daje możliwość rozwiązania umowy dopiero z końcem kolejnego bloku. 

REGULAMIN Fenomenarium (Concept Art i Ilustracja) 2024/25 (PDF)

UWAGA: kurs cieszy się dużą popularnością, zainteresowani nowym sezonem zgłaszają się nawet z półrocznym wyprzedzeniem i są zapisywani na listę wstępnie zainteresowanych, z którymi skontaktujemy się w pierwszej kolejności, gdy tylko ruszymy z zapisami. Jeśli rozważasz kurs od początku, napisz do nas już teraz, nie czekaj na ostatnią chwilę - prawdopodobnie nie będzie już wtedy miejsc.

KURS CONCEPT ARTU I ILUSTRACJI OPŁATA MIESIĘCZNA
Poniedziałki 17:00-21:00grupa 1 lub 2poziom podstawowy, tryb on-linegrupa od 16 lat 550 pln
(447,15 pln + 23%VAT)

Opłata miesięczna jest stała - zawsze pokrywa 4 zajęcia, niezależnie od ich liczby w miesiącu (np. w marcu zajęć jest 5, a w kwietniu 3, ale opłata za te miesiące jest taka sama). Zajęcia odbywają się według poniższego kalendarza, zwykle 4x w miesiącu (wyjątek: marzec/kwiecień). Nie ma możliwości odrabiania zajęć w innej grupie, niewykorzystane zajęcia nie przechodzą na kolejny miesiąc, a opuszczanie zajęć nie uprawnia do zwrotu opłaty. Opłatę należy wnosić do 10 dnia danego miesiąca.

 

Kalendarz Fenomenarium 2023 24

 

 

Co jest potrzebne do udziału w kursie?

Uczestnik powinien:

 • dysponować oprogramowaniem graficznym (preferowany Adobe Photoshop w dowolnej wersji; możliwe jest też inne oprogramowanie, np. bezpłatna Krita, Procreate itd., z zastrzeżeniem, że prowadzący może tłumaczyć niektóre zagadnienia w środowisku Photoshopa, a niektóre techniki mogą nie być możliwe w innym oprogramowaniu; w niektórych momentach kursu mogą być proponowane dodatkowe, opcjonalne, darmowe programy);
 • dysponować sprzętem spełniającym minimalne wymagania tego oprogramowania (preferowany komputer + tablet graficzny; możliwy również iPad + Pencil lub podobny sprzęt)
 • dysponować dobrym łączem internetowym i mikrofonem (kamerka nie jest konieczna)
 • założyć bezpłatne konto na platformie Discord (akceptując przy tym warunki korzystania z usługi)

UWAGA: zakazane jest nagrywanie i udostępnianie zajęć ON-LINE oraz połączenie z platformą kursu za pomocą kilku kont jednocześnie.

FAQ: Nie potrafię ocenić swojego poziomu - jak określić, czy wybrać poziom podstawowy czy średni?

Zadaj nam to pytanie mailem, prześlij link do portfolio (np. artstation, instagram) albo katalogu on-line z kilkoma reprezentatywnymi pracami (gdrive, onedrive itd). Prosimy nie przesyłać prac jako załączników do maila - tylko jako link.

 

Jak się zapisać?

1.  ZAPISZ SIĘ   korzystając z formularza zapisów

2. Skontaktujemy się z Tobą w możliwie najkrótszym czasie, żeby potwierdzić miejsce w wybranej grupie.

 

 

Wybrane prace wykonane przez uczestników naszego kursu: 

Także wersje robocze, z naniesionymi korektami, żeby pokazać proces i dać wyobrażenie o tym, jakie zadania realizuje się na kursie.

 

 Prace wykonane na naszym kursie przez uczestników 

Perspektywa

Digital painting

Kompozycja, przestrzeń, wnętrze

Postać

 

OSTATNIO W PRACOWNI

 

Kontakt

tel. 506 135 804

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regulamin (PDF)

Polityka prywatności (PDF)